هولوگرام چیست؟ انواع کاربرد های آن چیست؟ سپهر انفورماتیک درخشان

اکثر فیزیکدان ها نظیر ماهی هایی هستند که از حضور آبی که در آن شنا می کنند بی خبرند و فقط به اشیا کف اقیانوس تمرکز می کنند که جسمیت دارند، یعنی بر ماده. فهم ایده کل، در چیزی که خارج از ماست، مثل سیبی در هولوگرام است اما موضوع اینجاست که ما در حال نگاه کردن به هولوگرام نیستیم بلکه خود جزئی از هولوگرامیم. فرضاً گردابی در یک رودخانه شکل گرفته در نگاه اول گرداب چیزی جداگانه به نظر می رسد که خصوصیات فردی خود را حفظ کرده اما بررسی دقیق تر نشان می دهد که تعیین اینکه کجا گرداب تمام شد و رودخانه آغاز شد، غیرممکن است.

تصاویر نیز ثابت هستند، اما هر دو ثانیه یک بار تازه می شوند و یک جلوه حرکتی شبیه بارقه ایجاد می کنند. محققان امیدوارند این فناوری را در چند سال آینده بهبود بخشند تا وضوح تصویر بالاتر و پخش سریع‌تر تصویر را به ارمغان بیاورند. تالبوت آثاری خواندنی در حیطه‌های گوناگونی اعم از فیزیک کوانتوم، عرفان، اسطوره‌شناسی، معنویت و خودشناسی پدید آورد.

این تیم تحقیقاتی بعد از سال‌ها تلاش توانست نشان دهد این آنتروپی وقتی در نظریه‌ی گرانشی و نظریه‌ی میدان کوانتومی برای فضاهایی چون جهان ما محاسبه می‌شود، مقادیر یکسانی به خود می‌گیرد. اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ فیزیکدان‌های نظری متوجه شدند وقتی ذره‌ای از اطلاعات وارد سیاه‌چاله می‌شود، سطح سیاه‌چاله به مقدار بسیار دقیقی افزایش می‌یابد؛ یعنی اندازه‌ی مربع طول پلانک، حدود ۱۰ به توان منفی ۶۵ متر. از هر کسی بپرسید جهان فیزیکی از چه ساخته شده است، به شما خواهد گفت از ماده و انرژی.

ذهن هولوتراپیک چیست و چه ارتباطی با نظریه هولوتراپیک دارد؟

اما به‌گفته‌ی ساسکیند، تصور دوبعدی بودن جهانی که تنها سه‌بعدی به نظر می‌رسد، به حل مسائل عمیق در فیزیک نظری کمک زیادی خواهد کرد و فرمول‌های ریاضی که برای حل این مسائل به کار می‌رود در مورد هرچیزی، چه سیاه‌چاله چه سیاره و چه کل جهان، یکی است. در سال ۱۹۷۴، استیون هاوکینگ کشف کرد که سیاه‌چاله‌ها برخلاف چیزی که مدت‌ها تصور می‌شد، دارای دما هستند و در طول زمان، مقدار اندکی پرتو ساطع می‌کنند (نظریه‌ی تابش هاوکینگ). در نهایت وقتی انرژی آن‌ها به‌طور کامل از افق رویداد محو شود، خود سیاه‌چاله باید طی فرایندی به نام تبخیر سیاه‌چاله (black hole evaporation) به‌طور کامل ناپدید شود.

یعنی همگی یک چیز هستند، یک چیز یک پارچه، یک چیز عظیم که دست و پای خود را در همه اشیای پدیدار، به اتم ها، به ستارگان، به زمین، به همه جا، دراز کرده است. بوهم خاطرنشان می سازد که این تعریف بدان معنا نیست که جهان یک توده عظیم غول آسای متمایز نشده است. چیزها می توانند بخشی از یک کل تقسیم نشده باشند و کماکان کیفیات یگانه خود را حفظ کنند. وقتی الکترون به صورت موج نمود پیدا می کند چنان اعمالی دارد که از هیچ ذره ای برنمی آید مثلاً اگر به مانعی مثل دو شکاف بربخورد، می تواند همزمان از هر دو شکاف گذر کند. هرگاه الکترون های موج گونه به هم برخورد کنند بی درنگ الگوهای متداخل تولید می کنند.

آیا اشیا واقعا وجود دارند یا جهان یک توهم است؟ سوپرهولوگرام چیست؟ – یکنفر

اما تصویری که از هولوگرام بازسازی شد همچنان با مشکل کیفیت همراه بود. در سال های بعد گابور چندین مقاله در مورد نحوه بهبود کیفیت تکنولوژی هولوگرافیک نوشت اما باز هم به دلیل کمبود اطلاعات چاپ هولوگرام کافی، هولوگرام ناقص بدست می آمد. نکات برداشتی من از کتاب حیرت آور “جهان هولوگرافیک” (قسمت پنجم) … است، او میداند نیازهای درونی ما چیست و میداند که این روند تکاملی بشر بسیار طولانی است.

نگاهی به نظریه جهان هولوگرافیک : آیا واقعا اشیا وجود دارند یا دنیای پیرامون …

با همه جزئیاتش، که کم و بیش واقعی‌تر یا ناواقعی‌تر از تصویر پرنسس لیا نیست که لوک را به جستجو و طلب وا می‌دارد. زیرا در واقع هیچ چیز واقعا جدا از چیزهای دیگر نیست و زمان و مکان در یکدیگر ادغام خواهند شد. سپس، اشعه دومین لیزر با انعکاس اشعه قبلی برخورد می‌کند و باز می‌گردد که یک الگوی تداخلی را می‌سازد. انسانها می‌توانند با تخیل خود، بدون مصرف داروها و درمان‌های پزشکی جدید، بسیاری از بیماری‌های خودشان را درمان کنند. در طریق آفاقی ما به توسعه ابزارهای ادراکی و گسترش فرکانس های دریافتی از طریق اختراع وسایل جدید می پردازیم. مثلاً از طریق میکروسکوپ به عالم ذرات کوچک و ناپیدا و از طریق تلسکوپ به عالم اجرام بزرگ و ایضا ناپیدا راه پیدا می کنیم.

هنگام خواندن کتاب بارها به یاد عرفا و بزرگان این عرصه افتادم که، به استناد متون موجود در ادبیات ایران، از قدرتی ورای قدرت انسان‌های معمولی برخوردار بوده‌اند. مثلا در جایی از کتاب از پیرمردی هندی به نام «سای بابا» حرف می‌زند که قادر است «از هیچ، چیزهایی بسیار بیشتر از نمک و سنگ‌های صیقل‌یافته تولید کند. او می‌تواند از هوا قفل، انگشتر و جواهرات بیافریند و آنها را به عنوان هدیه به هوادارانش بدهد. او در عین حال قادر است انواع و اقسام غذاها و شیرینی‌های هندی تولید کند و از میان دست‌هایش میزان قابل ملاحظه‌ای خاکستر مقدس بیفشاند.» گویا غذاهایی که او با نیروی فکر تولید می‌کند و به طرفدارانش می‌دهد چنان داغ‌اند که دست آنها را می‌سوزاند. دلیل اینکه از لیزر بجای نور سفید معمولی در این تکنولوژی استفاده می شود، منسجم بودن پرتو لیزر می باشد. اگر تا به حال نور سفید را از طریق منشور عبور داده باشید، می دانید که رنگ های مختلف نور به طور متفاوتی شکسته می شوند و به این دلیل است که همه رنگ های مختلف دارای طول موج های مختلف هستند.

کتابراه مرجع قانونی دانلود کتاب الکترونیکی و دانلود کتاب صوتی است که امکان دسترسی به هزاران کتاب، رمان، مجله و کتاب صوتی و همچنین خرید کتاب الکترونیک از طریق موبایل تبلت و رایانه برای شما فراهم می‌کند. شما با استفاده از کتابراه همیشه و همه جا به کتاب‌ها و کتابخانه خود دسترسی دارید و می‌توانید به سادگی از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید. در کتابراه برای همه سلیقه‌ها از داستان، رمان و شعر تا روانشناسی، تاریخی، علمی، موفقیت و… ما ناظر جهان و قاضی آن نیستیم یکی از معابر و کانال های نامحدود حرکت و عبور انرژی های کیهانی هستیم. ازبی نهایت(ازل) شروع می شود از من عبور می کند و به بی نهایت( ابد) می پیوندد ولی من گمان می کنم من مرکز و محور این ادراکم و من گمان می کنم این آگاهی از مرکزی به نام “من” صادر می شود . ما عادت کرده ایم از مرکز و قالبی به نام” من” در جهان بنگریم، در حالی که جهان هم به همان اندازه در ما می نگرد که ما آن را.

او می‌گوید که با این وجود، اثبات عددی این که این دو جهان ظاهراً متفاوت در واقع با هم یکی هستند امید می‌دهد که ویژگی‌های گرانشی جهانِ ما می‌تواند روزی به وسیله کیهانی ساده‌تر و تنها از طریق نظریه کوانتمی توضیح داده شود. همانطور که گفتیم، دانشمندان باور دارند اصل جهان هولوگرافیک قادر است نظریه مکانیک کوانتومی را با نظریه گرانش آشتی دهد. نظریه مکانیک کوانتومی برای توصیف اجرامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در مقیاس بسیار کوچک قرار دارند – اتم‌ها. درحالیکه نظریه نسبیت عام برای توصیف گرانش و عالم در مقیاس‌های بزرگ استفاده می‌شود. اصل جهان هولوگرافیک نشان می‌دهد که ما در یک واقعیت شبیه‌سازی شده زندگی می‌کنیم ( این ایده با فرضیه‌ای که می‌گوید ما در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی می‌کنیم، متفاوت است).

کاواتا می گوید که پلاسما همیشه نور رنگی را منتشر می کند، اما معمولا تنها در چند نانومتر از سطح فلز دیده می شود. اما اگر نور از یک سطح ناصاف سرگردان شود، می تواند به اندازه کافی از فلز به سمت چشم غیر مسطح دیده شود. در مقاله ای که در هشتم آوریل پیرامون علم منتشر شد، کاواتا و هم کارانش توضیح می دهند که چگونه  از پلاسمون های سطحی برای بازسازی یک هولوگرام کامل و واضح استفاده می کنند. وقتی در مورد کامپیوتر صحبت می‌کنیم، به بیت‌ها، بایت‌ها و مگابایت‌ها و غیره فکر می‌کنیم. به عنوان مثال در فیزیک، اطلاعات می‌تواند موقعیت و سرعت جسم مورد بررسی باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بعد نگار ایرانیان ( ایران هولوگرام ) می باشد. الکترون های اتم کربن در مغز انسان وصل است به ذرات درون هسته ای هر Salmon که شنا می کند، هر قلبی که می تپد و هر ستاره ای که در آسمان shinvers. هر چیزی در هر چیز دیگر نافذ است و اگر چه طبیعت انسانی شاید به دنبال طبقه بندی و Pigeonhole و تقسیمات جزئی هر پدیده ای در کیهان است، همه اجزای آن به نوعی از ضرورت برخوردار است و همه طبیعت در نهایت یک شبکه بی نظیر است. دیدگاه استاندارد این است که تاروپود «واقعیت» به‌هم‌پیوسته است؛ اما تیم هوگان درصدد بود ثابت کند در مقیاس بی‌نهایت کوچک، واقعیت به‌صورت پیکسلی است و در واقع «وضوح» واقعیت، حد مشخصی دارد. این نوارها نوعی هولوگرام هستند که وقتی باز می شوند و جدا می شوند، کلماتی مانند کنسل و یا اپن از خود به جای می گذارند که نشان میدهد، جعبه و یا بسته ی مورد نظر باز شده است.

این ایده مشابه هولوگرام معمولی است که در آن تصاویر سه بعدی در یک سطح دو بعدی مانند کارت اعتباری هولوگرام، کد گزاری شده اند. طبق سناریوی بیگ بنگ، واکنش های شیمیایی باعث ایجاد انبساط عظیم جهان ما شدند که بذر تشکیل جهان ما را کاشت، و در مراحل اولیه با سرعت بسیار زیادی گسترش یافت. در حالی که اغلب فیزیکدانان واقعیت تورم کیهانی را قبول کرده اند اما هیچ کس نتوانسته مکانیسم دقیق گسترش آن با سرعتی بیش از سرعت نور را شناسایی کند. درواقع تئوری فعلی نسبیت عام و مکانیک کوانتوم، چیز زیادی به آنچه سعی در توضیحش داریم اضافه نمی کند.

با توجه به اینکه محصولات تقلبی ذاتاً مسیری با کمترین مقاومت را انتخاب می‌کنند، مواجهه با یک هولوگرام امنیتی اغلب باعث می‌شود که آن‌ها تلاش خود را برای کپی کردن محصولات شما رها کرده و به سمت اهداف راحت تری حرکت کنند. در نتیجه، استفاده از دستگاه‌های امنیتی هولوگرام عملاً اصالت محصولات را تضمین می‌کند. برای بازتولید یک “پرتره”، صفحه عکاسی باید با موج نوری دیگر در مجاورت موج مرجع “روشن” شود، که هر دو موج را به موج جدیدی از نور تبدیل می‌کند که در امتداد موج شی حرکت می‌کند. تنها تفاوت این است که در HoloLens، به جای دیدن دایناسورهای خارق العاده، در حال ایجاد یک فضای کاری مجازی، یک دفتر آموزشی یا یک کنفرانس مجازی با همکاران خود هستید.

چرا که برخی شواهد مورد اشاره، ‌با تعابیر مرسوم، خرافه‌هایی بیش نیستند. اما نویسنده کوشیده است تا از زاویه یک پزشک، به تحلیل علمی آنها بپردازد. گروهی شیفته‌ی این کتاب و نظریات بدیعِ مطرح‌شده در آن شدند و گروهی دیگر، زبان به انتقاد از نویسنده و آرای او گشودند و از کتاب با صفاتی چون «شبه‌علمی» و «سرشار از خرافات» یاد کردند.

  • از طرفی، ساسکیند و خرارد هوفت (فیزیکدان هلندی) که به شکل‌گیری «اصل هولوگرافیک» کمک کردند، در اواسط دهه‌ی  ۹۰ سعی کردند برای رفع این پارادوکس توضیحی ارائه دهند.
  • جالب است بدانید نویسنده اول این مقاله، یک اخترفیزیکدان جوان ایرانی به نام نیایش افشردی است که بارها مقاله‌های مهم دیگری از او را در دیپ لوک پوشش داده‌ایم.
  • اگرچه اینجا نگاهمان را به دنیای کوانتومی می‌دوزیم، اما از فلسفه و تاریخ که لازمه‌ی این نگاه ژرف‌اند غافل نمی‌شویم، با این امید که دیپ لوک بتواند سهم کوچکی در رشد و تعالی جهان‌بینی پارسی‌زبانان داشته باشد.
  • برای درک بهتر آنچه بیان شد، به مجموعه از حقایق ثبت شده بر روی یک برگه کاغذ فکر کنید (اسناد).
  • بنابراین، در اعمال نظریه هولوگرافیک به کل جهان، از آنجایی که ابعاد زیادی وجود دارد، تمام اطلاعات و مکانیک و قوانین جهان باید بتوانند بر روی یک سیستم نیمه مجزا و یک بُعد پایین تر کدگذاری شوند.

آیا این تفاوت ها دلالت بر توهمی بودن و ذهنی بودن تجارب مذکور دارد؟ خیر. تجربه ای واقعی حاصل آمده که هر کس آن را به قالب فرهنگ و زبان خود می ریزد. ارتباطی با ساحت مستتر جهان هولوگرافیک وجود دارد که هولوگرام مغز و ذهن ما هم قالبی برای آن تعریف می کند تا آن را قابل فهم کند. تا آن را به زبانی که می فهمد، به زبان فرهنگ خود و سمبل های شناخته شده اش ترجمه کند. در واقع تصویر هولوگرافیکی جهان، مرزهای متصلبی را که تا کنون بین واقعیت و توهم می شناختیم، در می نوردد و ما را به جهان آینه های هولوگرافیکی می برد که به دلیل تداخل بین امواج متکثر و گوناگون، هر لحظه تصویر متفاوتی از جهان را متجلی می سازند.

ایده جهان هولوگرافیک ارتباط و پیوند توضیح ناپذیری را هم که گاه میان آگاهی دو یا چند فرد به وجود می آید روشن می سازد. یکی از معروف ترین نمونه های این پیوند در مفهوم ناخودآگاه جمعی روانشناس سوئیسی، کارل گوستاو یونگ، تجسم یافته است. برای تشخیص بزرگ ترین هولوگرام جهان اعضای گروه ژئو۶۰۰ چندین ماه به دنبال منشا سیگنال نویزی می‌گشتند که حسگر غول‌پیکرشان را به ستوه آورده بود و هیچ توضیحی برای آن نمی‌یافتند. بر این اساس، نظریه پردازان نشان داده اند که اعوجاجات کوانتییده میکروسکوپی در افق رویداد می توانند اطلاعات درون سیاه چاله را کد گذاری کنند، در نتیجه با تبخیر و ناپدید شدن سیاه چاله مشکل ناپدید شدن اطلاعات رخ نمی دهد. برای حل مشکل بی‌نهایت، این تیم تحقیقاتی منطقه‌ی فضا-زمان را در شعاعی وسیع برش زد و با اضافه کردن مفاهیمی از نظریه‌ی ریسمان، به آن خمیدگی مثبت داد.

برخی دیگر از فیزیکدانان فرض این آزمایش را رد می‌کنند و می‌گویند که این آزمایش نمی‌تواند هیچ مدرکی برای اثبات هولوگرافیک بودن جهان ارایٔه کند. ایده دومی که به قوت گرفتن باور هولوگرامی بودن جهان قوت داد، مفهوم آنتروپی بود – به‌ صورت دقیق‌تر، مشکل مرتبط با محاسبه مقدار آنتروپی در یک سیاهچاله، یعنی میزان بی‌نظمی و تصادفی بودن بین ذرات آن. «ژاکوب بکنشتاین» در دهه ۱۹۷۰ محاسبه کرد که آنتروپی سیاهچاله محدود است و این حد با ناحیه دو بعدی افق رویداد سیاهچاله متناسب است. برای درک بهتر آنچه بیان شد، به مجموعه از حقایق ثبت شده بر روی یک برگه کاغذ فکر کنید (اسناد). هنگامی که این برگه کاغذ را پاره کرده و به قطعات ریز تبدیل کنیم، اطلاعات روی هر تکه کاغذ هنوز وجود دارد – به عبارت دیگر، این اطلاعات ناپدید نمی‌شود. اگر زمان کافی داشته باشیم، می‌توانیم مجددا تمام تکه‌های کاغذ را بهم بچسبانیم تا آنچه در اصل روی آن‌ها نوشته بود را بخوانیم.

حالا اگر به‌ جای سلفی، از خودمان یک هولوگرام با جزئیات زیاد تهیه کنیم، می‌توانیم تمام اطلاعات مربوط را در آن ضبط و خودمان را از هر سه بعد بررسی کنیم. به عبارتی، هولوگرام شبیه عکسی شبح‌وار و به ظاهر سه‌بعدی است که درون شیشه، پلاستیک یا محفظه‌ی فلزی گیر افتاده است و از تابش پرتوی لیزر و شکافت آن به دو پرتوی مجزا و ترکیب دوباره‌ی آن‌ها ساخته می‌شود. ما از دنیاهای شبیه‌سازی‌شده در بازی‌های کامپیوتری و فیلم‌ها آگاهیم؛ اما آیا می‎توانیم تصور کنیم که خود ما نیز در دنیایی شبیه‌سازی‌شده زندگی می‌کنیم؟ یعنی ما جعبه‌ی کوچک‌تری هستیم درون جعبه‌ای بزرگ‌تر. واکنش ما به این ادعا احتمالا همانقدر ناباورانه و بی‌اعتنا است که واکنش ریک اگر قرار بود به او بگوییم او چیزی جز یک کاراکتر تخیلی در کارتونی دوبعدی نیست. نوشته های میکرونی، عکسهای رنگی، الگوهای ریاضی، انعکاس دهنده متنی توسط نور لیزر، تصاویر با اختلاف زاویه دید و غیره، همگی می توانند محتوای یک هولوگرام باشند.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

Welcome to Realtor Canada
Discover the Perfect Home with Acreage for Sale
The Ultimate Guide to Real Estate in Canada
The Ultimate Guide to Real Estate in Canada
توضیحاتی درباره نصب برنامه انفجار
Unlocking the Best Real Estate Opportunities with a Realtor in Langley
تماس با ما